• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • Български
Інтерв’ю Посла України в Республіці Болгарія Миколи Балтажи "Спільними зусиллями припинимо гру з вогнем" виданню «Стандарт»
Опубліковано 17 березня 2014 року о 12:23

      Неофіційний переклад з болгарської.

      Видання «Стандарт», 4 березня 2014 р.

                        

  Спільними зусиллями припинимо гру з вогнем

 

- Ваша Високоповажносте, як закінчиться драма в Україні?

- Україна переживає найскладніший та драматичний етап у своєму розвитку як незалежна держава. Фактично, під реальною загрозою перебуває святая святих української держави - її суверенітет та територіальна цілісність. Ось чому збереження єдності держави, недопущення сепаратизму в Автономній Республіці Крим - це пріоритет номер один в порядку денному нової влади.

Виявилося, що сусідня держава - гарант безпеки України у зв’язку з її приєднанням до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї (Будапештський меморандум 1994 року), відмовилася виконати свої обов‘язкі, порушила низку двосторонніх угод, у тому числі про статус і умови перебування російського Чорноморського флоту на території України, Договір про дружбу, співробітництво і партнерство, фундаментальні принципи Статуту ООН та міжнародного права, відмовилась провести невідкладні двосторонні консультації і замість цього розпочала нелегальне військове вторгнення на територію Криму під приводом "захисту російськомовного населення". Лише сліпий не бачить, що будь-якої загрози їхній безпеці не було, а відтак не було будь-якої підстави для прямого військового втручання.

 

- Що може вчинити український уряд у даній ситуації ?

- Український уряд вживає всі можливі заходи з метою мирного врегулювання кризи, кваліфікуючи дії Російської Федерації як акт агресії, і офіційно попросив скликати позачергове засідання Ради Безпеки ООН, звернувся до інших держав-гарантів Будапештського меморандуму (США, Велика Британія), а також ОБСЄ, НАТО та ЄС. Міжнародне співтовариство чітко висловило свою солідарність українському народу. Є також звернення Верховної Ради України до Президента Росії про недопущення введення збройних сил Росії в Україні.

Новий уряд усіма конституційними засобами контролюватиме безпеку громадян і забезпечитиме права усіх національних меншин, національно-культурних та етнічних груп.

Дуже важливим завданням є відновлення євроінтеграційного курсу держави, підписання Угоди про асоціацію з ЄС, у тому числі створення поглибленої та всеохоплюючої зони вільної торгівлі з дотриманням конструктивних відносин с Росією, а також в напрямку на подальшої лібералізації візового режиму.

Не менш важливою є підготовка до проведення чесних і прозорих президентських виборів, які відбудуться 25 травня. Те, що вони збігаються у часі з виборами до Європарламенту, означає, що Україна продовжить свій нелегкий і сплачений високою ціною шлях до європейської інтеграції.

- Як нова влада у Києві домовиться з Росією ?

- Нова влада в Україні побудує нову модель відносин з Росією. Вони будуватимуться на насправді рівноправній і добросусідській основі, як з державою, яка визнає європейський вибір українського народу.  Уряд України готовий відновити повноцінний двосторонній діалог, у тому числі в рамках інституцій Українсько-Російської міждержавної комісіі. У контексті останніх подій, політики і мої звичайні співвітчизники безперервно надсилають послання, що не хочуть війну, а бажають добра російському народу.

 

- Яке буде майбутнє Крима, де вже є тисячі російських солдатів ?

- Автономна Республіка Крим є невід'ємною частиною України, на яку поширюється дія Конституції і законів України. Існують принципи державного суверенітету, територіальної цілісності, непорушності кордонів і вони не можуть бути предметом обговорення. Сценарій, який реалізується сьогодні, не є новим, його було вийнято з арсеналу минулого. Переконаний, що він не стане реальністю, тому що йдеться про реальну загрозу не лише для регіону, а й для міжнародного миру та безпеки. Відтак, ми повинні спільними зусиллями припинити гру з вогнем.

 

- До чого призведе поглиблення протистояння між населенням Східної і Західної України?

- На даний момент для України - це сама важлива і чутлива тема. Я впевнений, що протистояння є  штучним і викликане радянськими стереотіпами провокуючими діями корумпованих чиновників і необ'єктивними повідомленнями з боку  ЗМІ. Я народився в Одеській області і мені добре відомо, що людям в Південній Україні або Криму і в Західній Україні нема чого ділити. Навпаки, їх об'єднує спільна мета - відновити гідність, відкритість і прозорість влади, справедливість правосуддя, вибрати владу, яка б прислуховувалася до їхніх вимог – все, що ми називаємо європейськими цінностями. А це може стати реальністю завдяки спільним зусиллям в єдиній  державі. Нинішня напруга свідчить, що звичайні громадяни дуже добре це розуміють.

Уряд робить усе можливе для того, щоб нормалізувати ситуацію і люди повернулися до нормального житття. Згадаємо і недавнє звернення Львівської інтелігенції та мера Львова до громадян Східної України, а також звернення одеського губернатора, який чудово розмовляє українською. У цьому контексті я би згадав й про фактично накладене вето з боку в. о. Президента України на скасування парламентом закону про мови національних меншин від 2012 року. Відтак, прийнято рішення про розробку нового закону про мови. Впевнений, що у штучного протистояннія людей за регіональною, національною, етнічною, релігійною або іншою ознакою немає майбутнього. Українське суспільство завжди було прикладом толерантності.

- Яка громадська підтримка зміни, яка скасувала намічений за підтримкою ЄС, Президента Януковича та Росії план виходу з гострої політичної кризи в країні?

- Люди вийшли на Євромайдан з вимогою підписати Угоду про асоціацію і європейського майбутнього країни. Проте, оскільки не було ніякої реакції, мирні демонстрації швидко перетворилися на широкий народний протест проти несправедливості, корупції, безкарності посадових осіб, цензури в ЗМІ і т.д. Ніколи в новому українському суспільстві не було такого високого рівня патріотизму, солідарності, громадянської відповідальності. Загиблі на Майдані герої прокинули всю націю і поставили її перед необхідності морального очищення. Проте, все суспільство також будуе чітко слідити за владою, а не  радикальні сили, роль яких сприймається неоднозначно.

 

- Фінансовий і економічний стан України дуже важкий і продовжує ускраднюватися. Який вихід ?

- Імітація реформ та корупція довели економіку до межі дефолту. Важко було  уявити, що країна з таким великим індустріальним, аграрним та інтелектуальним потенціалами, досягне такого величезного зовнішнього боргу, зниження валютних резервів і низького рівня довіри до національної валюти. Новий уряд запропонував програму, яка передбачає термінові і непопулярні заходи з відновлення економіки, стабілізації фінансової системи за допомогою таких міжнародних фінансових інституцій, як МВФ, Світовий банк і т.д. Дуже важлива також роль Європейського Союзу.

 

- Як Ви оцінюєте офіційну болгарську позицію щодо кризи в Україні ?

- Для нас занадто важливі сигнали, що виходять від президента Плевнелієва та Міністра закордонних справ Вігеніна щодо активної підтримки державного суверенітету і територіальної цілісності України, реформ та євроінтеграційного курсу. Це цілком відповідає духу дружби і партнерства між нашими країнами та народами.

 

- В Україні проживає найбільша болгарська діаспора. Що очікує наших співвітчизників в майбутньому?

- Болгари в Україні є невід'ємною частиною нашого суспільства і вони глибоко переживають трагічні події в країні. У південній частині, де компактно проживає найбільша частина болгарської громади, вона в основному демонструє нейтралітет. Українські болгари звикли і хочуть жити в єдиній державі. Болгари були й серед протестуючих на Майдані. Не можемо не пишатися тим, що вони разом з українцями боролися за гідне життя, гідне європейське майбутнє. А це без боротьби не прийде.

Представники болгарської громади також входять до складу робочої групи, створеної нещодавно в парламенті з метою підготовки нового закону про мови, який би повністю відповідав зобов'язанням України перед Радою Європи та інтересам всіх національних меншин і етнічних груп.

 

 

 

,

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux