• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • Български
Культурно-гуманітарне співробітництво між Україною та Болгарією
Опубліковано 20 березня 2020 року о 10:55

Співробітництво між Україною та Республікою Болгарія в культурно-гуманітарній сфері традиційно є важливою складовою відносин між двома країнами. Пріоритетними напрямами в цій області є проведення спільних культурних заходів; забезпечення участі українських представників у виставках, концертах і фестивалях, що організовуються на території Болгарії та України; встановлення і розвиток зв’язків між навчальними закладами двох країн, у тому числі на регіональному рівні; активізація наукового обміну між викладачами та студентами; організація і проведення конференцій та семінарів за участю представників обох країн; підписання нових угод між вузами; проведення заходів з відзначення видатних дат в історії та культурі українського народу; організація заходів, спрямованих на задоволення потреб представників української діаспори в РБ тощо.

В контексті виконання домовленостей між Міністерством освіти і науки України та Міністерством освіти і науки РБ в Софійському університеті ім. Св.Климента Охридського функціонує відділення україністики. 

Популяризації української культури та пожвавленню гуманітарної співпраці активно допомагають Почесні консули України в мм. Русе, Пловдив та Бургас.

Протягом  2020 року у Софії відбулася низка заходів з відзначення днів Соборності України (січень), Героїв Небесної Сотні (лютий),  пам’яті Тараса Григоровича Шевченка (березень), пам'яті жертв кримськотатарського народу (травень), вишиванки (травень), кримськотатарського прапору (червень), конституції України (червень), вшанування пам'яті М.Драгоманова (червень), державного прапору (серпень), 29-ї річниці Незалежності України (серпень). 

З огляду на необхідність дотримання протиепідемічних заходів з поширення коронавірусної хвороби Посольством було здійснено низку проєктів у форматі онлайн, зокрема підготовлено відеопривітання з нагоди Дня болгарської освіти, культури і словянської писемності (22 травня), проект про болгарський період життя та творчості М.Драгоманова (29 червня), привітання Посла В.Москаленка з Днем незалежності України (24 серпня) і Болгарії (22 вересня), відеоряд архівних фото, присвячених пам'яті М.Драгоманова  (18 вересня). 

Промоції позитивного іміджу України та її мистецького надбання сприяли виставка художніх робіт Р.Гуменюка "Запорізька Січ" (24 січня, галерея "ЛИК), вихід нового збірника конференції "Драгоманівські студії" з матеріалами XI-XIV міжнародних конференцій (20 червня), вихід болгарською мовою книги "Сестра моя, Софія..." (18 вересня), відкриття музичного сезону у Софії українським піаністом Д.Чонієм з симфонічним оркестром Болгарського національного радіо (25 вересня), участь української мисткині Ю.Красовської у художній виставці ЕКСПО Artco19 у Національному палаці культури у Софії (26-27 вересня), перемога завідувачки кафедри Словянської філології Софійського університету імені Св. Климента Охридського А.Стаменової у номінації "Кращий переклад художньої літератури" за переклад книги Ю.Андруховича "Листи в Україну" (30 вересня).

Співробітниками Посольства було впорядковано місця поховання видатних українців - могили М.Драгоманова, М.Паращука, Д.Шелудька на Центральному кладовищі Софії, а також посаджено кущі калини біля пам'ятників Т.Шевченку в Софії та Л.Українці у Владаї. 

15 липня 2020 р. в режимі відео-конференції відбулося підписання Протоколу про співробітництво і обмін між Міністерствами освіти і науки України і Республіки Болгарія на 2020/2021, 2021/2022, 2022/2023, 2023/2024 навчальні роки.

Нажаль, низку запланованих у 2020 році заходів культурно-гуманітарної співпраці не вдалося реалізувати з огляду на складну ситуацію з поширенням коронавірусної хвороби COVID-19.  


Зміцненню культурної присутності України в Болгарії протягом І кварталу 2021 року сприяли виставка живопису молодого художника Артура Вирсти (15 лютого – 12 березня), фотовиставка робіт української етно-фотографині Анни Сенік «Волинські легенди» (25 лютого – 04 березня), експозиція «Петриківський живопис» відомих художниць Галини Назаренко та Олени Ярмолюк (з 15 березня).

У рамках відзначення 150-ї річниці з дня народження Лесі Українки Посольством організовано, взято учать та надано сприяння у проведенні таких заходів: урочистості біля меморіального каменю видатній українській письменниці у Владаї (24 лютого), відеочитання представниками української громади творів "болгарського періоду" Лесі Українки (23 лютого), відеофільм «Леся Українка і Болгарія» (13 лютого), студентський конкурс есе «Contra spem spero» (25 лютого – 15 березня), науково-дипломатичний марафон «Леся_єднає_світ!» (26 лютого).

На початку 2021 року книжкові полиці в Болгарії поповнилися виданнями С.Жадана «Антена», (переклад Райни Камберової),  М.Камиша "Чормет" (переклад – Лілії Желевої), «Центральна Європа в трьох есе», у т.ч. публікація Ю.Андруховича «Центрально-східна ревізія» (переклад - Райни Камберової).


 

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux