• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • Български
Культурно-гуманітарне співробітництво між Україною та Болгарією
Опубліковано 20 березня 2020 року о 10:55

Співробітництво між Україною та Республікою Болгарія в культурно-гуманітарній сфері традиційно є важливою складовою відносин між двома країнами. Пріоритетними напрямами в цій області є проведення спільних культурних заходів; забезпечення участі українських представників у виставках, концертах і фестивалях, що організовуються на території Болгарії та України; встановлення і розвиток зв’язків між навчальними закладами двох країн, у тому числі на регіональному рівні; активізація наукового обміну між викладачами та студентами; організація і проведення конференцій та семінарів за участю представників обох країн; підписання нових угод між вузами; проведення заходів з відзначення видатних дат в історії та культурі українського народу; організація заходів, спрямованих на задоволення потреб представників української діаспори в РБ тощо.

В контексті виконання домовленостей між Міністерством освіти і науки України та Міністерством освіти і науки РБ в Софійському університеті ім. Св.Климента Охридського функціонує відділення україністики. 

Популяризації української культури та пожвавленню гуманітарної співпраці активно допомагають Почесні консули України в мм. Русе, Пловдив та Бургас.

Впродовж 2019 року в Болгарії було проведено понад 40 заходів публічної дипломатії, зокрема забезпечення Українського національного стенду на 47-му Софійському міжнародному книжковому ярмарку; Дні українського кіно в Софії за сприяння Державного агентства України з питань кіно та КП "Київкінофільм"; вечір української музики у виконанні болгарського ансамблю оперного співу «Bella voce” (за сприяння Софійської філармонії); виставка українського фотокореспондента Ю.Клименка «Невідома війна» про ситуацію на Сході України; виставка архівних матеріалів життя і творчості видатного українського вченого проф. Михайла Драгоманова, його болгарського періоду протягом 1889-1895 рр. (у співпраці з Болгарською академією наук); виставка художніх робіт української мисткині Ю.Красовської, значна частина яких була присвячена кращим архітектурним пам’яткам Болгарії, до оздоблення яких долучився український скульптор М.Паращук.

Представники софійської діаспори взяли участь у підготовці низки відеоісторій закордонних українців «Вольними вустами» – про Олену Коцеву, лідера української громади, активного учасника проукраїнських акцій та волонтерської діяльності в Болгарії з допомоги українським військовослужбовцям, які відстоюють територіальну цілісність України; Валентину Драгулеву - викладача української мови на факультеті слов’янської філології Софійського університету ім. Св. Климента Охридського; Анну Багряну - поетесу, драматурга, перекладачку.

Протягом  2020 року у Софії відбулася низка заходів з відзначення днів Соборності України (січень), Героїв Небесної Сотні (лютий),  пам’яті Тараса Григоровича Шевченка (березень), пам'яті жертв кримськотатарського народу (травень), вишиванки (травень), кримськотатарського прапору (червень), конституції України (червень), вшанування пам'яті М.Драгоманова (червень), державного прапору (серпень), 29-ї річниці Незалежності України (серпень). 

З огляду на необхідність дотримання протиепідемічних заходів з поширення коронавірусної хвороби Посольством було здійснено низку проєктів у форматі онлайн, зокрема підготовлено відеопривітання з нагоди Дня болгарської освіти, культури і словянської писемності (22 травня), проект про болгарський період життя та творчості М.Драгоманова (29 червня), привітання Посла В.Москаленка з Днем незалежності України (24 серпня) і Болгарії (22 вересня), відеоряд архівних фото, присвячених пам'яті М.Драгоманова  (18 вересня). 

Зміцненню позитивного іміджу України та її мистецького надбання сприяли виставка художніх робіт Р.Гуменюка "Запорізька Січ" (24 січня, галерея "ЛИК), вихід нового збірника конференції "Драгоманівські студії" з матеріалами XI-XIV міжнародних конференцій (20 червня), вихід болгарською мовою книги "Сестра моя, Софія..." (18 вересня), відкриття музичного сезону у Софії українським піаністом Д.Чонієм p симфонічним оркестром Болгарського національного радіо (25 вересня), участь української мисткині Ю.Красовської у художній виставці ЕКСПО Artco19 у Національному палаці культури у Софії (26-27 вересня), перемога завідувачки кафедри Словянської філології Софійського університету імені Св. Климента Охридського А.Стаменової у номінації "Кращий переклад художньої літератури" за переклад книги Ю.Андруховича "Листи в Україну" (30 вересня).

Співробітниками Посольства було впорядковано місця поховання видатних українців - могили М.Драгоманова, М.Паращука, Д.Шелудька на Центральному кладовищі Софії, а також посаджено кущі калини біля пам'ятників Т.Шевченку в Софії та Л.Українці у Владаї. 

15 липня 2020 р. в режимі відео-конференції відбулося підписання Протоколу про співробітництво і обмін між Міністерствами освіти і науки України і Республіки Болгарія на 2020/2021, 2021/2022, 2022/2023, 2023/2024 навчальні роки.

Нажаль, низку запланованих у 2020 році заходів культурно-гуманітарної співпраці не вдалося реалізувати з огляду на складну ситуацію з поширенням коронавірусної хвороби COVID-19.  


 

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux