• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • Български
Культурно-гуманітарне співробітництво між Україною та Болгарією
Опубліковано 20 березня 2020 року о 10:55

Співробітництво між Україною та Республікою Болгарія в культурно-гуманітарній сфері традиційно є важливою складовою відносин між двома країнами. Пріоритетними напрямами в цій області є проведення спільних культурних заходів; забезпечення участі українських представників у виставках, концертах і фестивалях, що організовуються на території Болгарії та України; встановлення і розвиток зв’язків між навчальними закладами двох країн, у тому числі на регіональному рівні; активізація наукового обміну між викладачами та студентами; організація і проведення конференцій та семінарів за участю представників обох країн; підписання нових угод між вузами; проведення заходів з відзначення видатних дат в історії та культурі українського народу; організація заходів, спрямованих на задоволення потреб представників української діаспори в РБ тощо.

В контексті виконання домовленостей між Міністерством освіти і науки України та Міністерством освіти і науки РБ в Софійському університеті ім. Св.Климента Охридського функціонує відділення україністики. 

Популяризації української культури та пожвавленню гуманітарної співпраці активно допомагають Почесні консули України в містах Русе, Пловдив та Бургас.

Протягом 2021 року Україна була представлена на таких важливих подіях у Болгарії і на Балканах як Міжнародний документальний кінофестиваль Sofia DocuMental (07-14 вересня, відкриття стрічкою кінорежисерки Ірини Цілик «Земля блакитна, ніби апельсин»); Софійський міжнародний літературний фестиваль (07-12 грудня, зустріч з письменницею Гаською Шиян та представлення болгарського перекладу її роману «За спиною»), 48-й міжнародний книжковий ярмарок (7-12 грудня, зустріч з письменницею Анною Багряною та представлення болгарського перекладу її роману «Дошкуляка»).

Зміцненню культурної присутності України в Болгарії протягом 2021 року сприяли виставка живопису молодого художника Артура Вирсти (15 лютого – 12 березня), фотовиставки робіт української етно-фотографині Анни Сенік «Волинські легенди» (25 лютого – 04 березня та 19-24 серпня), експозиції «Петриківський живопис» відомих художниць Галини Назаренко та Олени Ярмолюк (15 березня - 07 квітня та 01 червня-31 серпня), виставка графіки Михайла Дрімайла (16 серпня - 15 вересня), онлайн-виставка світлин Олександра Барона (24 серпня), показ автентичних прикрас Слави Салюк (24 серпня), Дні українського кіно у Пловдиві (1-3 жовтня), арт-проєкт «Наука – це вона» (16 грудня). Згадані заходи організовані в контексті відзначення 30-ї річниці відновлення Незалежності України та 30-ї річниці відновлення дипломатичних відносин між Україною і Болгарією .

У рамках відзначення 150-ї річниці з дня народження Лесі Українки Посольством організовано, взято учать та надано сприяння у проведенні таких заходів: урочистості біля меморіального каменю видатній українській письменниці у Владаї (24 лютого), відеочитання представниками української громади творів "болгарського періоду" Лесі Українки (23 лютого), відеофільм «Леся Українка і Болгарія» (13 лютого), студентський конкурс есе «Contra spem spero» (25 лютого – 15 березня), науково-дипломатичний марафон «Леся_єднає_світ!» (26 лютого), презентація першого болгарського видання драми "Бояриня" (09 червня).

Протягом 2021 року книжкові полиці в Болгарії поповнилися 18 перекладами українських класичних і сучасних авторів, зокрема:  Леся Украинка "Болярка" (переклад - Димитра Христова), Иван Франко "Захар Беркут", Григорий Сковорода "Басни. Трактати" (Мариян Петров, Димитр Христов), Григорий Сковорода "Украински басни" (Христина Йотова), Сергий Жадан "Антена" (Райна Камберова), Маркиян Камиш "Скрап от зоната" (Лілія Желева), Любко Дереш "Култ" (Райна Камберова), Гаска Шиян "Зад гърба" (Пенка Кинева), Анна Багряна "Досадникът" (Димитр Христов), Анна Багряна "Следа на Орфей" (Димитр Христов), Иван Андрусяк "28 дни от живота на катерицата" (Димитр Христов), "Средна Европа в три есе. Юрий Андрухович "Централно-източна ревизия" (Райна Камберова), Васил Слапчук "Сляп дъжд" (Мариян Петров), Васил Габор "История за един долар" (Павлина Мартинова), Андрий Кокотюха "Изгнаникът и Върколакът", "Изгнаникът и грешницата", "Изгнаникът и вещицата", "Изгнаникът и черната вдовица".

13-17 червня відбулося літературне турне до Болгарії відомого українського дитячого письменника Івана Андрусяка, який провів низку зустрічей з болгарськими читачами у Софії та Пловдиві. Проведено презентації фотопринтного видання "Украинско-български преглед" (17 червня) та монографії "«Українсько-болгарські відносини: офіційна і культурна дипломатія (1918 – 1944)» (03 серпня), покликаних популяризувати малознайомі і забуті сторінки взаємин між Україною і Болгарією.  

Одним з головних проєктів, спрямованих на популяризацію української мови в Болгарії, став запуск аудіогіда українською мовою в Археологічному музеї Несебра у межах ініціативи Першої леді України Олени Зеленської з впровадження україномовних аудіогідів у музеях світу (08 липня), що дозволить українцям поєднувати відпочинок на узбережжі Чорного моря з відкриттям для себе краси стародавнього міста, пізнанням його тисячолітньої історії. 
 

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux