100 років тому Українська Народна Республіка та Західно-Українська Народна Республіка об’єдналися в одну державу, яка протягом трьох наступних років не припиняла боротьби за власне існування. Українцям вдалося утвердити державні кордони, мову, гроші, символіку (герб, гімн і прапор), збудувати національне боєздатне військо, добитися визнання з боку світової спільноти.
Об’єднання українських земель відбулося з ініціативи і власної волі українців, а не було накинуто насильно зовнішніми чинниками. Акт Злуки 1919 року заперечує тези сучасної російської пропаганди про те, що єдність України - результат політики Леніна чи Сталіна.
Національна єдність – обов’язкова передумова успішного спротиву зовнішній агресії. Її брак в часи Української революції 1917-1921 років призвів до втрати державності, що в довготерміновій перспективі призвело до мільйонних втрат від Голодомору 1932-1933 років, репресій та війн.
Комуністичний тоталітарний режим намагався викорінити з історичної пам’яті події, пов’язані з проголошенням незалежності УНР і об'єднання УНР і ЗУНР в одну державу. Пам’ять про об’єднання УНР і ЗУНР в єдину Українську державу зберігали мешканці Західної України й українська політична еміграція в країнах Західної Європи й Америки.
День Соборності - це знакова подія в історії державотворення України. Цілком закономірно, що ідея соборності продовжувала жити. Згадаємо, як 22 січня 1990 року мільйони українців вишикувалися у живий ланцюг від Києва до Львова, відзначаючи День Соборності.
22 січня 2014 року під час Революції Гідності загинули борці, які відстоювали конституційні засади демократії, права і свободи людини, які боролися за незалежну та соборну Україну і які віддали за це своє життя. В цей день ми згадуємо не лише видатних історичних діячів, а й схиляємо голови перед героями Небесної Сотні та війни за незалежність у боротьбі з російськими агресорами.
Сучасна російсько-українська війна для українців є продовженням столітньої визвольної боротьби. Українські військові, так само, як і їхні попередники 100 років тому, відстоюють не лише незалежність, а й соборність України.
100-річчя соборності України є приводом нагадати про єдність і неподільність українських земель, що окуповані Крим, Донеччина та Луганщина – це Україна.