14 березня у Представництві Європейської Комісії в Софії відбулася публічна дискусія «Чотири роки після окупації Криму: чи існує вихід із глухого кута?», організована Посольством України та офісом Європейської ради з питань міжнародних відносин (ECFR). У заході взяли участь представники Уряду, МЗС Болгарії та дипломатичного корпусу, провідні експерти, політологи, журналісти провідних видань і телебачення.
Голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров та Посол України Микола Балтажи презентували ініціативу Президента України П.О.Порошенка стосовно створення міжнародної платформи «Друзі де-окупації Криму» та інформували про актуальну ситуацію в окупованому АРК, чисельні порушення прав кримських татар і етнічних українців з боку окупаційної влади, посилену мілітаризацію півострова, тощо.
Р.Чубаров закликав країни-члени Євросоюзу та Болгарське головування в Раді ЄС засудити та не визнавати вибори президента РФ на території тимчасово окупованого АРК 18 березня, а також інформував про заклик Меджлісу кримськотатарського народу до усіх громадян, які проживають на території півострова, бойкотувати голосування. Окрему увагу він привернув до хронології подій лютого-березня 2014 р. довкола окупації Криму, проведення незаконного референдуму і насильницького приєднання АРК до Росії. Відтак, було сигналізовано про необхідність посилення санкцій і консолідованого тиску на РФ як єдиного інструменту впливу на Кремль задля його повернення у лоно міжнародного права.
Провідні болгарські експерти-міжнародники аргументовано спростували гібридні постулати щодо нібито законності дій Росії та її прав на Крим, сигналізували про небезпечні наслідки його окупації не лише для України, а й для міжнародної спільноти, у т.ч. з огляду на стрімке зростання безпекових викликів у Чорноморському регіоні. Домінувало й застереження, що відсутність своєчасної і адекватної міжнародної реакції на російську агресію проти Грузії у 2008 р. призвела до окупації Криму та війни на Донбасі.
Експерти з питань безпеки і оборони закликали НАТО посилити обороноздатність усіх країн Чорноморського регіону задля протидії зростаючим загрозам з боку Кремля, а також пришвидшити інтеграцію України до Альянсу.
Учасники дискусії також були єдині у думці про необхідність посилення санкцій проти РФ та здійснення діалогу Заходу з Кремлем з позиції сили як єдиного засобу зупинити його агресивну поведінку.
Окрім цього, відбувся показ документального фільму «Бранці Кремля», наданого Мінінформполітики України. Голова Меджлісу кримськотатарського народу дав інтерв’ю Болгарському національному телебаченню, Болгарському національному радіо та інформаційній платформі «ClubZ», а також зустрівся з представником Товариства кримських татар в Болгарії «Асабай».