• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • Български
Інтерв’ю Посла України в Республіці Болгарія М.Балтажи болгарській інформаційній агенції «Фокус»
Опубліковано 26 травня 2011 року о 14:05

Інтерв’ю Посла України в Республіці Болгарія М.Балтажи болгарській інформаційній агенції «Фокус» (м. Софія, 26 травня 2011 р.)

Фокус: Пане Посол, сьогодні Ви вручили Вірчі грамоти Президенту Болгарії Георгію Пирванову. Будь ласка, представте себе. Що Вас пов’язує з Болгарією?

Микола Балтажи: Я народився в Одеській області в Україні. Мені - 55 років. Закінчив Київський державний університет ім. Т.Г.Шевченка по спеціальності міжнародні відносини. Після чого працював в Інституті соціальних та економічних проблем зарубіжних країн АН України. Захистив кандидатську дисертацію, присвячену Болгарії. Багато разів, як учений проходив стажування у Болгарії. У 1981 році був у Болгарії по лінії ЮНЕСКО. З тих пір пройшло рівно 30 років. В системі української дипломатичної служби - з 1993 р. Працював у Литві, дві каденції на посаді радника-посланника в Німеччині. На тій самій посаді працював в Словенії, а також в системі Міністерства закордонних справ і Адміністрації Президента України. Наприкінці квітня переїхав з Берліну до Софії. Для мене Болгарія є особливою і дуже близькою державою.

Фокус: Як би Ви охарактеризували відносини між Болгарією та Україною?

Микола Балтажи: Для України Болгарія є не лише важливим політичним і економічним партнером, а й одним з ключових гравців у регіоні Чорного моря та Південно-Східній Європі. Українсько-болгарські відносини завжди були прикладом дружньої співпраці. Вони мають глибокі історичні корені та потенціал, що підтверджується певними успіхами, як на двосторонньому, так і на міжнародному рівні в результаті реалізації різноманітних проектів та ініціатив. Не хотів би поділяти досягнення між двома країнами на великі і малі. Для нас усі аспекти і напрямки є дуже важливими. Завдяки ним створюється „мозаїка” розвитку двосторонніх відносин.

Приємно констатувати, що моє перебування в Болгарії в якості Посла співпадає з відзначенням 20-річчя встановлення дипломатичних відносин між нашими країнами. Це є дуже важливою подією в наших двосторонніх відносинах. Протягом цього часу багато чого було зроблено, зокрема у співробітництві в політичній сфері. Хотів би відзначити зустріч Президента України Віктора Януковича з Президентом Болгарії Георгієм Пирвановим у Астані (Казахстан), офіційний візит Голови Народних Зборів Цецки Цачевої в Україну у вересні минулого року, шосте засідання Міжурядової українсько-болгарської комісії з питань економічного співробітництва. Маємо досить високий рівень міжпарламентської взаємодії, плідно співпрацюємо в рамках міжнародних і регіональних організацій, зокрема ООН, ЄС, НАТО, а також Ради Європи, ОЧЕС та інших. Між зовнішньополітичними відомствами України та Болгарії успішно розвивається ефективний механізм проведення на регулярній основі консультацій.

Одним з основних завдань порядку денного наших відносин є нарощування обсягів двосторонньої торгівлі, реалізація конкретних взаємовигідних проектів, а також підвищення рівня взаємних інвестицій. Хотів би нагадати, що в 2008 році обсяги торгівлі між нашими країнами досягли рекордного показника у 1,5 млрд. дол. США. Враховуючи позитивну тенденцію, зафіксовану в першому кварталі цього року, існує можливість виведення в поточному році показників товарообороту на до кризовий рівень.

Активізувалася взаємодія між українськими та болгарськими регіонами. Підписано низку угод про співробітництво і побратимство. Традиційно високим рівнем активності виділяється культурно-гуманітарне співробітництво між нашими країнами. Українська меншина в Болгарії, як і болгарська в Україні – це два „мости”, які поєднують наші країни. Хотів би наголосити, що всі ці аспекти є справжньою основою для оптимістичного погляду в майбутнє українсько-болгарських відносин, а для Болгарії Україна була і залишатиметься вірним і надійним партнером.

Фокус: Що можна зробити для розвитку відносин в економічній сфері?

Микола Балтажи: Хотів би сказати, що існує значний потенціал для взаємодії між двома країнами у всіх сферах, починаючи від політичного діалогу та економічного, науково-технічного, культурного співробітництва. Але, що стосується економічного аспекту, то ми розглядаємо Болгарію, як і весь Балканський регіон, в якості перспективного ринку для продукції українських виробників. На сьогодні торговельно-економічне співробітництво з РБ здійснюється в різних секторах, зокрема в металургії та енергетиці. Україна пропонує різноманітні типи металевої продукції та обладнання. Ви знаєте, що деякі ТЕС Болгарії використовують українське вугілля. Наші компанії приймають участь у модернізації болгарських газотранспортних об’єктів і систем безпеки АЕС „Козлодуй”. Зі свого боку, Болгарія пропонує Україні фармацевтичні та косметичні товари, великі можливості для реалізації своєї продукції мають болгарські винороби. Думаю, що паралельно з традиційними статтями взаємної торгівлі настав час пропонувати і нову, більш високотехнологічну продукцію. Хочу підкреслити, що в Україні успішно працюють деякі болгарські інвестори, наприклад, „Пріста Ойл” і „Каолін”. Також активно розвивається співпраця в аграрному секторі. Таким чином, на українському ринку для болгарського бізнесу, який має досвідчені кадри та сучасні технології, є реальні перспективи.

У контексті підготовки до проведення чемпіонату Європи з футболу „Євро- 2012” (Україна і Польща будуть його господарями) також існують значні можливості для інвестування у готельний бізнес, будівництво доріг, мостів та інших інфраструктурних об’єктів. Ми очікуємо, що ці інвестиції складуть більш ніж 20 млрд. дол. США. Україна, як велика європейська держава, має досить привабливі умови для іноземних інвесторів з огляду на її вигідне географічне розташування, транспортні зв’язки по Чорному морі та Дунаю та низку інших факторів. Це відкриває перспективи для розвитку співробітництва в інших областях, в першу чергу в галузі енергетики. Українські підприємства і компанії, які виробляють найсучаснішу і високотехнологічну продукцію готові брати участь у реалізації масштабних енергетичних проектів в Болгарії.

В сфері енергетики звертаємо особливу увагу на питання безпеки атомних електростанцій, що стало надзвичайно актуальним у зв’язку з аварією на АЕС „Фукусіма”. У цьому контексті сподіваємося, що, незважаючи на об’єктивні фінансові труднощі, Болгарія також приєднається до країн-донорів, які зробили відповідні фінансові внески під час Донорської конференції, що в квітні ц.р. відбулася в Києві з ініціативи Президента України.

Фокус: Як, на Вашу думку, можуть розвиватися двосторонні відносини в галузі культури?

Микола Балтажи: Культурні відносини між Болгарією і Україною розвиваються достатньо динамічно. В минулому році при Посольстві було відкрито Культурно-інформаційний центр, головним завдання якого є популяризація української культури в Болгарії, а також поширення інформаційних матеріалів з метою формування позитивного іміджу України в країні перебування. Не слід недооцінювати і діяльність наших двох почесних консулів – Пламена Бобокова в Русе і Дімітрія Георгієва в Пловдіві, які працюють дуже активно. Їхня фінансова підтримка допомагає реалізувати основні завдання Культурно-інформаційного центру. У цьому році ми відзначаємо 20-річчя Незалежності України, 15-річчя Конституції України і 20-річницю встановлення дипломатичних відносин між Україною та Болгарією. Ми вже розробили план дій щодо святкування 20-річчя Незалежності України, який передбачає проведення низки культурних заходів, таких як виставки, конференції, „Тиждень українського кіно” в м. Русе і багато інших.

Мені здається, що і в цій сфері досі існують нереалізовані можливості і, в разі активізації зусиль, болгари будуть знати більше про Україну, про її багатовікову історію та культуру.

Фокусі: Чи є привабливою Болгарія для українських туристів?

Микола Балтажи: Звичайно, Болгарія має великий досвід у галузі туризму і традиційно українці приїздять на відпочинок на Чорноморське узбережжя Болгарії, де створено сучасну інфраструктуру. Ціни та рівень обслуговування є достатньо адекватними. У порівнянні з 2009 роком, у минулому році кількість українських туристів, які відвідали Болгарію, збільшилась на 30 відсотків і досягла 200 тисяч чоловік. З іншого боку – Україну відвідали лише 10 тисяч болгар, що є недостатнім. Таким чином, тут існують можливості для співпраці.

Фокус: Які можливості для туризму пропонує Україна?

Микола Балтажи: Хотів би відмітити, що Україна має величезний потенціал, починаючи з Криму, Закарпаття, Східної України. Київ, як столиця, є дуже гарним європейським містом. До нас їдуть багато іноземних туристів з різних країн. Особливо в контексті проведення фінальної частини європейського чемпіонату „Євро-2012” очікуємо велику кількість іноземних туристів – сподіваємося, також і з Болгарії. Вважаю, що реальні можливості для двосторонньої співпраці є також в рамках Дунайської стратегії ЄС, де туристична галузь визначена одним з пріоритетних напрямків.

У контексті членства Болгарії в ЄС і майбутнього приєднання до Шенгенської зони, очікуємо на подальшу лібералізацію візового режиму для українських громадян. Це призведе до збільшення туристичних потоків з України.

Фокус: Чи є важкими візові процедури для українців?

Микола Балтажи: Я б не сказав, що вони важчі в порівнянні з країнами ЄС, які входять до Шенгенської зони. Це питання постійно порушується під час переговорів між українською і болгарською делегаціями. Це також є предметом переговорів між Україною та ЄС. У 2007 році ми підписали Угоду про спрощення видачі віз для українських громадян, до якої приєдналася і Болгарія. Україна очікує на подальше полегшення візового режиму. В цьому питанні ми вдячні болгарській стороні за її підтримку. Україна виконує План дій щодо візової лібералізації з метою, щоб вже найближчим часом візи для наших громадян взагалі були відмінені. Тут також очікуємо на допомогу, тому що Болгарія традиційно підтримує Україну на її євроінтеграційному шляху.

Фокус: Болгарія є членом НАТО і ЄС. Яким вона є партнером для України в питаннях безпеки в Чорноморському регіоні?

Микола Балтажи: Я вже зазначав, що ми розглядаємо Болгарію як дуже важливого партнера у геополітичному контексті Чорноморського регіону і Південно-Східної Європи. Ми вважаємо, що інтерес до цих регіонів є дуже великим, враховуючи розширення ЄС і НАТО, а також багато інших чинників, які необхідно взяти до уваги, зокрема потребу у нових маршрутах транспортування газу, нафти та інших видів енергії. Тому існує необхідність у концентрації спільних зусиль України та Болгарії, які є дуже важливими дієвими гравцями в цьому регіоні, з метою забезпечення в ньому стабільності. Наші відносини розвиваються досить успішно в рамках Оперативної міжнародної військово-морської групи BLACKSEAFOR.

Фокус: Яким фактором є бессарабські болгари в Україні для двосторонніх відносин? Які проблеми вони мають, на Вашу думку?

Микола Балтажи: Я можу говорити тільки про етнічних болгар, які живуть в Україні. Хочу підкреслити, що лише Україна надала свою власну територію для найбільшої болгарської діаспори за кордоном (близько 250 тисяч осіб). В Україні болгарська меншина існує вже більше 180 років. Для цих болгар Україна стала новою Батьківщиною, а це стало можливим завдяки послідовним зусиллям і політиці українського Уряду, а також підтримці з Болгарії. Сучасній Україні вдалося на законодавчому рівні забезпечити права і можливості болгар, у т.ч. щодо задоволення культурних потреб, розвитку рідної мови, національних традицій і звичаїв. В Україні видається газета „Роден край”, яка фінансується за рахунок державного бюджету. Є факультети та відділення болгаристики у навчальних закладах в Києві, Одесі, Ізмаїлі, також працює Болградська гімназія і Приморський українсько-болгарський регіональний багатопрофільний ліцей. Болгарську діаспору в Україні можна розглядати як вагомий чинник, який позитивно впливає на двосторонні відносини між Україною і Болгарією. Болгарська сторона завжди з вдячністю відмічає зусилля керівництва нашої країни, спрямовані на підтримку болгарської національної меншини. Я хочу підкреслити, що тільки після того, як Україна проголосила свою незалежність, ці зв’язки стали ближчими та міцнішими. Великого значення набуло проведення курсів з болгарської мови і культури, які проводяться Міністерством освіти, науки і молоді Болгарії. Також хороші результати має практика навчання українських болгар у вищих навчальних закладах Болгарії.

Фокус: Ви сказали, що останній раз були в Болгарії 30 років тому. Як, на Вашу думку, змінилася Болгарія з того часу? Як на сьогодні виглядає Болгарія у порівнянні з 80-ми роками минулого століття?

Микола Балтажи: Не можна робити жодних порівнянь. З початку 90-х років Ваша країна дуже сильно змінилася. По-перше, Болгарія є членом ЄС і НАТО. Навряд чи тоді можна було це собі уявити. Сьогодні Болгарія є демократичною європейською державою. Перехід від тоталітаризму до демократії та ринкової економіки відбувається дуже повільно і боляче – це ж саме відчуває зараз і Україна. Реформи Президента України та українського Уряду, задекларований курс на модернізацію, мають на меті підвищення рівня життя українців, які заслуговують на це. Перші результати впровадження реформ, інколи не завжди популярних, демонструють, що ми знаходимося на правильному шляху. Реформи отримали позитивну оцінку міжнародних спостерігачів та експертів, у тому числі з МВФ.

Для нас важливим є вивчення досвіду Болгарії. З початку 90-х років країна отримала дуже гарний досвід у проведенні реформ і ми вважаємо, що в наших спільних інтересах є його вивчення та, наскільки це можливо, його використання. Наведу лише один приклад – нещодавно Віце-прем’єр-міністр – Міністр соціальної політики України Сергій Тігіпко провів плідні переговори із Віце-прем’єром РБ Сімеоном Дянковим, Міністром соціальної політики РБ Тотю Младеновим. Особливу увагу було приділено реформуванню болгарської пенсійної системи – дуже актуальному питанню для України.

Таким чином, Ви можете бачити, які зусилля докладає Україна на шляху інтеграції до ЄС, що є основним пріоритетом нашої зовнішньої політики. Тут також є можливості для української сторони в контексті вивчення досвіду Болгарії, зокрема, що стосується особливостей проведення переговорного процесу.

Хотів би подякувати Вам за інтерв’ю. Бажаю всій команді інформаційної агенції „Фокус” міцного здоров’я і великих успіхів у її подальшій роботі.

«Фокус» (Болгарія), М.Балатжи, Посол України в Республіці Болгарія

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux