• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • Български
Інтерв'ю Посла України в Болгарії Миколи Балтажи виданню "Животът днес"
Опубліковано 27 травня 2016 року о 12:08

МИКОЛА БАЛТАЖИ: ДЖАМАЛА ПРОСЛАВИЛА УКРАЇНУ

Микола Балтажи народився в с. Петрівськ, Одеської області. Нащадок іммігрантів з Болгарії часів османського панування. У 1979 році закінчив факультет міжнародних відносин Київського державного університету імені Тараса Шевченка. Згодом завершив аспірантуру Інституту з соціальних та економічних проблем зарубіжних країн при Академії наук України. Кандидат історичних наук. Референт-перекладач з німецької та болгарської мов. Був дипломатом у Німеччині та Словенії. З 4 березня 2011 року – Надзвичайний та Повноважний Посол України в Болгарії.

 - Пане Посол, вітаємо Вас, Україна перемогла на Євробаченні! Але відразу ж з’явилися коментарі про те, що рішення було політичним, що Ви думаєте про перемогу Джамали?

- Можу категорично заявити, що Джамала прославила Україну, і цією піснею вона торкнулася сердець та умів мільйонів людей в Європі і по всьому світу. Цілком нормально, що є різні думки і коментарі. Але я не вважаю, що перемога їй дісталася з політичних причин. Треба поважати право європейців голосувати на свій розсуд. Ніхто не змушував глядачів багатьох країн підтримувати Джамалу. У своїй пісні вона виразила свою особисту долю і долю своєї родини. Мені як Послу України зателефонувало багато людей, щоб привітати, за що я їм вдячний від щирого серця. Відразу хочу привітати і Болгарію, тому що Полі  Ґенова представилася дуже добре! Австралійський, польський і російський виконавці теж були на високому рівні. Але врешті-решт було голосування. Все інше це домисли. До того ж Україна не перемагає вперше, не йде мова про прецедент, в 2004 році конкурс виграла українка Руслана.

 - Нагадайте, будь ласка, про які події йдеться у пісні Джамали?

Йдеться про долю усього кримськотатарського народу, який був депортований з рідних земель у 1944 році сталінським режимом за обвинуваченням у зраді. 18 травня ми відзначаємо річницю депортації. 72 роки тому лише за три дні весь кримськотатарський народ (понад 238 тисяч осіб) був насильно виселений зі своїх рідних місць і вивезений за тисячі кілометрів від дому - в Сибір, Узбекистан, Казахстан, Комі і т.д. Серед депортованих були й етнічні болгари, греки, вірмени. Люди були змушені лише за 15 - 20 хвилин зібрати необхідні речі, а потім їх посадили у вантажні вагони  без будь-яких пояснень. У вкрай важкі перші роки після депортації майже 46 відсотків з цих людей загинуло. Йде мова про геноцид - злочин сталінського режиму, про який багато років по тому було заборонено говорити. Істина полягає в тому, що події, які відбулися у Криму у XXI столітті, є підтвердженням того, що Росія практично продовжує лінію репресій отих років – систематичне і повне порушення прав кримськотатарського та українського народу.

 - Коли ці кримські татари повернулися до Криму після депортації?

- В основному, після отримання незалежності України в 1991 році, але це почалося в кінці 80-х років. Наша країна взяла на себе зобов’язання прийняти та облаштувати цих людей.

 - Мені здається, що в останні місяці криза з мігрантами в Європі, витіснила з новин події, що відбуваються в Україні. Яка ситуація там сьогодні?

- Якщо узагальнити, сьогодні Україна є водорозділом між демократією і тоталітаризмом, між днем сьогоднішнім і вчорашнім. Наша країна має європейське майбутнє, але проти нього виступає одна держава, яка хоче повернути нас в комуністичне минуле або затягнути в нову імперію. Незаконна окупація Криму режимом Путіна триває. Ще з самого початку так звані "зелені чоловічки" незаконно увійшли на нашу територію. Згодом був проведений незаконний референдум під дулами автоматів з тотальним порушенням Конституції України та законів самої Автономної Республіки Крим. Вже не кажучи про норми міжнародного права.  Після цього Крим був оголошений частиною Російської Федерації. Наша тверда позиція полягає в тому, що Крим – це тимчасово окупована територія. Наразі ми хочемо реалізувати концепцію про деокупацію, але, звичайно, мирними шляхом. Водночас, окупаційна влада заборонила Меджліс Криму, який є виконавчим органом кримських татар. До громадян – українців і татар, які не згідні з окупацією, застосовуються різного роду репресії.

 - Яких заходів Ви вживаєте, щоб досягти врегулювання конфлікту?

- Ми звернулися до міжнародної спільноти та продовжуємо усі дипломатичні зусилля, включаючи: звернення Верховної Ради України до ООН, інших міжнародних інституцій і світових лідерів з проханням посилити тиск на Російську Федерацію з метою повернення її до виконання своїх міжнародних зобов’язань. Тому що саме вона, а не українська влада, несе повну відповідальність за порушення прав людей в Автономній республіці Крим.

 - Які останні події на Донбасі?

- Там ситуація також дуже тривожна. Окупація деяких районів Донецької і Луганської областей російсько-терористичними силами триває. Насправді Росія не виконала жодного пункту Мінських угод - припинення вогню, виведення важкого озброєння, обміну військовополоненими і заручниками.  Але активно щодня звинувачує український уряд в тому, що він не виконує своїх зобов’язань щодо мирного процесу та проведення виборів. А як можна провести нормальні вибори до досягнення стабільності і безпеки? Знову проводити вибори під дулами автоматів, як це сталося на вже двох проведених «референдумах», які були повністю сфальсифіковані? Тому вони і ніким не визнані. Російська пропаганда говорить про якусь громадянську війну. Але ж ані українці воюють проти українців, ані українці проти росіян в Україні. Це свідома маніпуляція. Російські ЗМІ звучать як за часів Брежнєва. Ніхто не пригнічував права росіян в Україні. Неможливо сьогоднішню агресію пояснювати таким чином. Це цинічна брехня. Тому і в антитерористичній операції беруть участь і етнічні росіяни з України.

 - Чи продовження воєнного конфлікту на вашій території означає, що політичні та економічні реформи зупиняються?

Цього ні в якому разі не повинно допустити! У нас є новий уряд і новий прем'єр-міністр, який продовжує лінію євроінтеграційних реформ. Вони для нас є першочерговим завданням, тому що, коли люди вийшли на Майдан та скинули антинародний режим, їхнім посланням було бажання жити в країні, в якій дотримуються демократичних цінностей, в якій немає корупції. Вже маємо помітні результати в цьому напрямку – ми уникнули банкрутства економіки, почали вводити зону вільної торгівлі, ми очікуємо введення безвізового режиму для наших громадян в Євросоюз. Але цим не зможуть скористатися наші співвітчизники на окупованих територіях. І у цьому винна Росія, а не Україна.

 - І в чому Ви бачите вихід?

- У послідовному дотримуванні напрямку демократичного розвитку України, у співпраці та солідарності з ЄС, НАТО і усіма демократичними державами, включаючи Болгарію, у внутрішніх реформах в нашій країні, які приведуть до реального підвищення рівня життя. Нам не буде легко, тому що Росія веде гібридну війну, потужну пропагандистську кампанію, що фінансується Кремлем за рахунок російських платників податків, не лише проти нас, а й проти Євросоюзу. Але що насправді Росія може протиставити європейським цінностям? Немає нормальних громадян, які б не прагнули верховенства закону, незалежної судової системи, незалежних ЗМІ, вільних і справедливих виборів. Однак це не є цінності кремлівського режиму. Хочу Вас запевнити, що амбіції, прагнення українського народу щодо повноправного членства в ЄС  беруть свій початок ще з моменту проголошення України незалежною державою. Це прагнення стало ще сильнішим після Революції Гідності. Вона почалася через відмову тодішньої влади підписати Угоду про асоціацію з ЄС. Першими протестували студенти, протестували проти спроби знищити їхнє майбутнє. Це народне повстання було визначено російською пропагандою як державний переворот. Це як, скажімо, назвати повалення тоталітарних режимів в Болгарії та країнах Центральної Європи в 1989 році державним переворотом ...

 - Ви кажете, що Україна чутлива на тему прав людини. Чи означає це, що Ваша країна гарантує права етнічних болгар на своїй території?

- Багаторазово мав можливість говорити на цю тему не лише в якості посла України, а й в якості громадянина та представника болгарської етнічної спільноти. З повною відповідальністю можу заявити, що українська влада надзвичайно толерантно відноситься до національних меншин, в тому числі до болгарської. Створено гарні умови для викладання болгарської мови в школі й на університетському рівні. Щороку приїжджають викладачі з Болгарії, які навчають вчителів і учнів болгарській мові. Видаються газети, є культурні об’єднання.

 - Чи можливо в сьогоднішній час поїхати в Україну з метою туризму?

Запрошуємо всіх бажаючих. Хочу запевнити Вас, що в Києві і в інших містах абсолютно спокійно. Наша країна дуже цікава і багата визначними пам'ятками. Болгари, як і всі європейці та громадяни інших держав, можуть в’їжджати на територію нашої країни без віз. Щотижня є три авіарейси з Софії до Києва. Звичайно, в райони воєнного конфлікту їздити небезпечно і недоречно, але з туризмом на усій іншій території проблем немає.

http://www.jivotatdnes.bg/news/lichnosti/mikola-baltazhi-nikoy-ne-mozhe-da-otkloni-ukrayna-ot-demokratichniya-pat-na-razvitie

 

,

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux