• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • Български
Інтерв’ю Посла України в Республіці Болгарія Миколи Балтажи виданню «Новинар»
Опубліковано 09 липня 2013 року о 11:53

 

 «Знаємо, що європейське процвітання
не приходить відразу»

 

- Ваша Високоповажносте, ви знаходитесь в Болгарії вже декілька років. Який загальний образ нашої країни у Вас сформувався і яким є імідж Болгарії серед Ваших співвітчизників?

- У свідомості українців Болгарія є дружньою країною, з якою нас пов’язують багатовікові історичні та культурні зв’язки і традиції, православ’я. У зв’язку з цим зазначу, що 25-27 липня цього року ми  офіційно святкуватимемо 1025-річчя хрещення Київської Русі. В Україні проживає найбільша частина болгарської діаспори. І все ж імідж є більш широким поняттям, він не змінюється швидко. Я вважаю, що для українців Болгарія є гарним місцем для відпочинку, державою з чудовою природою і  пам’ятками культури. В пам’яті українців збереглися й прекрасні продукти харчування, які ви завжди виробляли. Це, в загальних рисах, основні синтетичні показники, які відображають імідж Болгарії, хоча для кожного він є  чимось індивідуальним.

 

- Ви самі маєте болгарські корені. Чи змінилося Ваше сприйняття Болгарії за той час, коли Ви працюєте тут?

- Для мене також імідж є поняттям, яке об’єктивно дуже повільно змінюється. Завжди порівнюю сьогоднішню Болгарію і Болгарію, яку я пам’ятаю у 80-х - на початку 90-х років, коли відвідував вашу країну. З точки зору реформ і демократії різниця велика. Зараз Болгарія – це член ЄС і НАТО. Водночас, існують проблеми – ваша країна, як і інші європейські держави, уражена глибокою економічною кризою, страждає від проблем, вирішення яких вимагає консолідації зусиль усього суспільства.

 

- З Вашої точки зору, як дипломата, які наші найболючіші проблеми?

- Мабуть, найактуальнішою проблемою сьогодні є пошук гармонії між урядом і людьми, які вийшли на вулиці. Я вважаю, що діалог продовжиться і в кінцевому рахунку рішення буде знайдено. Це і є демократія. З аналогічною ситуацією стикається будь-яка демократична держава, в тому числі Україна. Щиро бажаю вам успіхів і впевнений, що ви впораєтесь.

 

- Ви кажете, що Болгарія є ключовим економічним партнером для України. Спільні інтереси в яких сферах є найважливішими для двосторонніх відносин?

- Я би почав з економіки, яка, не зменшуючи роль інших видів діяльності, на даний час є найважливішою для наших двосторонніх відносин. Напередодні святкування Дня Конституції України, 27 червня у Софії була проведена українсько-болгарська конференція, присвячена новим можливостям, які будуть створені у зв’язку із запровадженням зони вільної торгівлі між Україною та ЄС. Це можливість, якою ми маємо скористатись. Конференція сигналізувала про спільний інтерес з боку українського і болгарського бізнесу у підписанні угоди та її часткового застосування до набуття чинності.

Іншою сферою є енергетика. Тут у нас також багато спільних проблем, які нас об’єднують. І Болгарія, і Україна шукають альтернативні джерела і маршрути. Енергетика живить економіку і суспільство як соціальний організм, кровоносною системою якого є транспорт, де ми також маємо багато спільних інтересів. Мова йде про важливі міжнародні наземні і морські перевезення. Хотів би підкреслити, що Україна є великою транзитною державою. П’ять з десяти європейських міжнародних транспортних коридорів проходять через її територію. Ми маємо дуже важливі залізничні магістралі, автомобільні, трубопровідні, морські, річкові і повітряні магістралі. Але я б не став недооцінювати спільні інтереси й в інших сферах.

 

- Ви згадали енергетику, як ключовий фактор для майбутнього України. Після прийняття рішення про «Набукко», яку позицію займає Ваша країна у вирішенні енергетичних проблем такого партнера, як Європа?

- Хотів би підкреслити, що пошук альтернативних джерел і маршрутів транспортування - це не модний каприз, а об’єктивна реальність і необхідність для майже всіх європейських країн. Кожна держава прагне бути якомога незалежнішою. Україна не є винятком. Ми намагаємося збільшити виробництво власних природних ресурсів, маємо угоди про розробку родовищ сланцевого газу з великими західними компаніями. Ми шукаємо альтернативні шляхи імпорту газу з Європи. Буде споруджено термінал зрідженого газу в Одесі. Вживаємо заходів для розвитку альтернативної енергетики і т.д. Все це сформульовано в Енергетичній стратегії України до 2030 року, яка наразі оновлюється і буде визначати поведінку нашої держави в майбутньому.

 

- Президент України Віктор Янукович взяв «недвозначні зобов’язання» щодо проведення реформ до кінця травня для підписання Угоди про асоціацію з ЄС. Чи оптимістично Ви налаштовані на досягнення більш конкретних результатів за головування Литви?

- Президент і уряд України здійснюють системні реформи в сферах економіки, правосуддя, законодавства про вибори, боротьби з корупцією, конституційну реформу і т.д. і роблять все можливе для підписання угоди. Я оптиміст і глибоко переконаний, що і Україна, і ЄС мають використати унікальний шанс для підписання цієї історичної угоди. Це нова філософія наших відносин з ЄС, зміст яких полягає в політичній асоціації та економічній інтеграції. А зона вільної торгівлі, як невід’ємна частина цієї угоди, являю собою основну додану вартість. Немає жодних сумнівів, що виграють і Україна, і ЄС. І навпаки, якщо це не стане реальністю, то може зазнати невдачі і східна політика ЄС в цілому, і проект «Східного партнерства». У випадку підписання угоди буде надано потужний поштовх внутрішнім демократичним і економічним реформам в Україні, які на даний час проводяться владою. Це буде сигналом підтвердження геополітичної орієнтації України, яка з моменту проголошення незалежності у 1991 році продовжує прагнути до європейської інтеграції, кінцевою метою якої, звичайно, є членство.

 

- Чи реальними є перспективи підписання угоди через 6 місяців?

- Так, вважаю, що це цілком реально. Ми пов’язуємо свої надії й з Литовським головуванням, бо з одного боку, Литва є першої країною колишнього СРСР, яка виконує цю роль, а з іншого – вона дуже добре розуміє проблеми країн-партнерів «Східного партнерства». Литва від самого початку підтримувала євроінтеграційні прагнення України. Підписання угоди у Вільнюсі буде глибоко символічним актом, але зусиль одного Головування недостатньо. Необхідна підтримка від інших держав-членів ЄС. Дуже важливо створити спільний потенціал так званої «критичної підтримки» на користь України. У зв’язку із цим мені приємно відзначити підтримку Болгарії.

 

- А яке ставлення самих українців до ЄС? В Хорватії немає однозначної підтримки, громадяни навіть приспустили прапори з нагоди вступу країни в ЄС.

- Дякую за запитання. Воно є дуже важливим і чутливим, оскільки країна не може бути інтегрована в ЄС без підтримки суспільства. Більшість українців від самого початку підтримує ідею європейської інтеграції. Існує консенсус серед політичних партій та еліт. Існує розуміння, що лише у такий спосіб можна покращити життя українських громадян и це надасть можливість вільного переміщення у Європі. У 2005 році ми скасували візовий режим для країн ЄС і деяких інших держав. Також реалізується План дій з лібералізації візового режиму, щодо якого, сподіваюся, у Вільнюсі буде прийнято рішення про перехід до другої фази – практичної. Для українців дуже важливо вільно подорожувати по всій Європі, щоб на власні очі переконатися у перевагах ЄС як зони стабільності і процвітання. Громадська думка може змінятися під впливом різних чинників. Але дуже важливо у випадку, якщо буде підписано Угоду про асоціацію з ЄС, щоб були відчутні перші реальні досягнення. Людина любить відчувати результати та переконуватись в перевагах обраного шляху. Переконаний, що шлях до Європи є правильним. Дуже важливим є приклад цього успіху, а він не приходить відразу. Ми чітко розуміємо, що процвітання не наступить в Україні відразу після підписання угоди Все приходить поступово, крок за кроком. Про це свідчить досвід інших країн.

 

- Ви підкреслили важливість вільного пересування. Болгарія є популярним туристичним напрямком для українських туристів, але які місця в Україні Ви б порадили відвідати гостям з Болгарії?

- Україна – це велика європейська держава, де є багато гарних місць, які я б радив відвідати. Якщо згадати Євро-2012, то можна зазначити, що понад мільйон іноземних вболівальників відвідали чотири українські міста-господарі турніру. Є велика кількість інших красивих місць. Якщо говорити про архітектуру, я би рекомендував столицю, давнє місто Київ. Радив би також відвідати Львів, дуже гарною є Одеса, а також Крим. В Україні знаходиться багато скарбів болгарської культури. Я б рекомендував відвідати село Мала Перещепина в Полтавській області, де знаходиться могила хана Кубрата, або город Болград на Одещині. Є багато інших красивих і цікавих місць. Любов до України може спалахнути навіть після одного відвідування. Але для того, щоб краще пізнати Україну, варто приїхати декілька разів. Відвідавши її одного разу, ви захочете зробити це знову.

 

- В Україні проживає найбільша болгарська діаспора. Там діють близько 140 громадських організацій болгар. На останніх виборах до Верховної Ради був обраний депутатом болгарин Антон Кіссе. Які проблеми цієї спільноти? Як Україна опікується болгарами?

- Болгари в Україні є невід’ємною частиною суспільства, вони толерантні люди і беруть активну учать в економіці, соціально-культурному житті та ін. Україна стала для них другою батьківщиною. Українська держава робить все можливе, щоб вони могли змогу зберегти свої культурні традиції, мову, спосіб життя, етнічну приналежність. Не можу не відзначити, що у нас створені болгарські кафедри в університетах Одеси, Ізмаїлу, Бердянську. Є також культурно-інформаційні центри, болгарською мовою видається вісник «Роден край», транслюються телевізійні і радіопрограми, діють десятки культурних об’єднань. Проводяться численні культурні заходи. Серед останніх я би відзначив відкриття пам’ятника капітану Петко Войводі в Києві і меморіалу болгарських ополченців в Болграді. Болгарська діаспора в Україні завжди була стабільним позитивним чинником розвитку двостороннього діалогу та співпраці, такою вона залишиться і в майбутньому.

 

- А чи добре піклується Болгарія про українців?

- Болгарська держава проявляє піклування про українців, хоча тут не так багато наших співвітчизників. В Україні більше 200 тисяч болгар, а українців тут в десятки разів менше. Крім того, українці не живуть тут компактно, а розкидані по всій країні. Діють товариства в 6 болгарських містах – Софії, Варні, Бургасі, Плевені, Добричі і Пловдиві. Нещодавно було зареєстровано загальноболгарське Об’єднання українських організацій в Республіці Болгарія «Мати Україна». Разом із моїми співвітчизниками тут проводяться різні культурні заходи, працює недільна школа в Посольстві і Культурно-інформаційний центр, який активно взаємодіє з нашими співвітчизниками. Останньою подією, яку ми святкували разом, була 17-та річниця Конституції України. Наступною буде відзначення 100-річчя з дня смерті Лесі Українки та 1025-річчя хрещення Київської Русі.

 

,

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux