• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • Български
«Соборна Україна на шляху до Європи»
Опубліковано 22 січня 2013 року о 15:49

Інтерв’ю Посла України в Республіці Болгарія Миколи Балтажи, опубліковане 22 січня в Інтернет-виданні «Факти» з нагоди Дня Соборності та Свободи України

В День Соборності та Свободи України Посол Микола Балтажи привітав своїх співвітчизників в інтерв’ю Інтернет-виданню «Факти». Він зазначив, що підтримка євроінтеграційних прагнень України з боку ЄС могла б бути активнішою, тому що це насправді завжди мотивує внутрішні реформи в його країні. На його думку, для України дуже важливо приєднатися до ЄС. У цьому аспекті М.Балтажи також розраховує на подальшу підтримку Болгарії. Стосовно розвитку українсько-болгарських відносин Посол зазначив, що вони мають гарні перспективи у сферах енергетики, економіки, транспорту, туризму та ін.

Ваша Високоповажносте, у День Соборності та Свободи України хотілось б запитати про досягнення Вашої країни за останні 20 років?

День Соборності та Свободи України – це державне свято, що символізує єдність Української держави. 94 років тому, 2 січня 1919 року, на Софійській площі в Києві було оприлюднено повідомлення про об’єднання Української Народної Республіки із Західноукраїнською Республікою. Тим самим здійснилася споконвічна мрія нашого народу жити в єдиній українській державі. Але історія розпорядилася інакше, і доля Української Народної Республіки була трагічною.

За 21 рік української незалежності (до речі, в цьому році ми відзначаємо 22 роки) є багато досягнень в різних сферах. Якщо мова йде про політичну сферу, то найважливіше, що ми досягли - це збереження незалежності, територіального суверенітету, традиційної етнічної толерантності українського суспільства. Є також успіхи в економічній  сфері, зокрема можна говорити про рекорди військово-транспортних літаків „Антонов” або про політ першого українського космонавта. В гуманітарній сфері варто відзначити успіхи українських спортсменів Андрія Шевченка, братів Кличко, успішний проект в минулому році в Україні ЄВРО-2012 тощо.

На жаль, протягом цих років Україна не змогла реалізувати свій великий економічний, промисловий та інтелектуальний потенціал й забезпечити високий рівень життя українців. Це основна проблема і серйозний виклик, з яким ми зіштовхуємось. Це завдання широкомасштабних реформ, системної модернізації, які наразі здійснюються Президентом та Урядом нашої країни, при чому в умовах глибокої фінансової та економічної кризи.

Ви назвали успішним проект ЄВРО-2012. Що принесло це Україні в eкономiчному плані?

Це дуже серйозний політичний та економічний проект, який був успішно реалізований. Держава, місцева влада і бізнес інвестували багато, при чому за відсутності коштів з ЄС. Було побудовано велику кількість стадіонів, магістралей, аеропортів, готелів, які залишаться нашій країні. Це серйозна інвестиція української держави. Цей проект наблизив нас до ЄС, тому що був реалізований на належному європейському рівні, покращив імідж Української держави. В економічному плані зараз ще рано підбивати підсумки цього проекту та говорити про прибуток, тому що те, що ми вклали, повернеться пізніше. В цілому, Чемпіонат Європи був вигідний для України, країну відвідало понад мільйон футбольних фанатів з усього світу, що є великою рекламою для нашої держави.

Як би Ви визначили відносини Болгарії з Україною та якою є перспектива їх розвитку?

Це - відносини двох дружніх держав та народів. Ми їх визначаємо як відносини, засновані на принципах взаємовигідної довіри та партнерства. Ми хочемо, щоб 2013 рік був роком поглиблення політичного діалогу між двома державами, адже останнім часом з об'єктивних причин рівень політичного діалогу знизився. Ми очікуємо на офіційний візит до Болгарії Міністра закордонних справ України та Президента Болгарії в Україну, а також на активізацію міжпарламентських зв’язків. Покладаємо великі надії на економічне співробітництво, хоча у 2012 р. у нас було зменшення товарообігу на 25 відсотків (845 млн.дол.США) у порівнянні з 2011 роком, згідно з українською статистикою.

У нас є можливість збільшити розмір інвестицій, Болгарія стає дуже важливим партнером в Балканському регіоні. Існує традиційний інтерес з боку українського бізнесу до Болгарії і навпаки. Кожна сфера могла б  розвиватися більш активно. Йдеться, зокрема про промисловість, енергетику, аграрний сектор. Ми знаємо, що багатьом болгарським містам необхідно замінити свій громадський транспорт, що відбувається шляхом конкурсів за участю Європейської Комісії. І тут ми пропонуємо добру співпрацю холдінгу «Львівські автобусні заводи», що є авторитетним брендом. Він був офіційним перевізником ЄВРО-2012. Можливість для взаємодії є і в аграрному секторі, а також в сфері атомної енергетики та енергетики в цілому, де присутність українських компаній є традиційно високою.

В минулому році ми створили Болгаро-українську промислову палату, яка активно сприяє розвитку двосторонньої співпраці, допомагає українським компаніям і фірмам в Болгарії, а також болгарським, які працюють на українському ринку. Є багато успішних болгарських партнерів, які працюють в Україні. Відтак, сподіваємось, щоб в цьому році економічне співробітництво активізується. Існують можливості для взаємодії у сфері туризму. Лише за десять місяців 2012 року Болгарію відвідали майже 250 000 українських туристів, це зростання на 45% у порівнянні з 2011 роком. Водночас, існує дисбаланс, оскільки кількість болгарських туристів, які відвідали Україну, є набагато меншою. Можливості, якими володіє Болгарія – Чорноморське узбережжя, чудові зимові та спа курорти, культурний, винний туризм - дуже привабливі для українців. Ми сподіваємося, що кількість наших туристів буде збільшуватись.

Є успіхи у співпраці в науково-технічній та культурно-гуманітарній сферах з урахуванням традиційно хороших зв’язків між академіями наук Болгарії і України та болгарськими і українськими вищими навчальними закладами. Є резерви й для активізації побратимських зв’язків, існує понад 30 болгарських і українських міст, які розвивають традиційне співробітництво. На регіональному рівні існує значний потенціал для поглиблення співпраці в сферах економіки, енергетики, екології, освіти, науки, туризму.

Ми раді, що Болгарія підтримує нас в ЄС. Цей рік буде дуже важливим для нас, тому що ми сподіваємося на підписання Угоди про асоціацію, намагаємося перейти до другого етапу виконання Плану дій щодо візової лібералізації для громадян України, щоб вони могли вільно подорожувати по Європі, тому що вони цього варті. Важлива подія відбудеться 25 лютого – Саміт Україна-ЄС. Підтримка Болгарії є дуже важливою для нас.

Хотів би звернути також увагу на наше головування з 1 січня цього року в ОБСЄ, а також ОЧЕС, що є великою відповідальністю, з якою ми впораємося. Наш Міністр Леонід Кожара представив у Відні ключові пріоритети українського головування в ОБСЄ, для нас дуже важливим є врегулювання регіональних конфліктів, протидія торгівлі людьми та забезпечення свободи ЗМІ.

Чи підтримка ЄС України є послідовною та дієвою?

Якщо йдеться про Україну та євроінтеграційний курс держави, то він є послідовним з самого початку 90-их років, коли наша країна проголосила незалежність. У нас не було жодного уряду, який би не декларував європейську інтеграцію як пріоритет зовнішньої політики, кінцева мета якої – членство в Європейському Союзі. І новий Уряд України продовжуватиме цю лінію. Що стосується Європейського Союзу, то давайте будемо відвертими - питання членства України в ЄС, а це наша стратегічна мета, ніколи не стояло на порядку денному. Звичайно, Євросоюз з самого початку підтримував економічні і політичні реформи України, її наближення до ЄС шляхом реалізації різних програм і проектів. «Східне партнерство» - дуже серйозний проект, є й інші, але впевнений, що підтримка євроінтеграційних прагнень України з боку ЄС могла б бути активнішою. Це насправді завжди мотивує внутрішні реформи, мотивує і людей, адже дуже важливо, щоб вони знали, що Україна приєднається до спільноти інших держав-членів після виконання критеріїв. Це - майбутнє українського народу. Укладення Угоди про асоціацію – дуже важливий інструмент мотивації здійснення реформ, забезпечення верховенства права тощо. Це - двосторонній процес, як магістраль з двостороннім рухом, при чому кожний партнер повинен пройти власну частину шляху і зробити свій внесок. На мою думку, все більше європейських політиків і в Брюсселі, і в державах-членах ЄС усвідомлюють стратегічне значення України для Євросоюзу з точки зору перспективи.

Як відзначається сьогоднішнє свято України і що б ви побажали своїм співвітчизникам в Болгарії?

День Соборності та Свободи України сьогодні відзначається в українській столиці та інших українських містах. Президент України виступить з вітанням, відбудеться святковий концерт в Національному палаці мистецтв за участю талановитих українських артистів. Свято відзначається також покладанням квітів до пам’ятника Тараса Шевченка і першого Президента Української Народної Республіки Михайла Грушевського. Було продовжено традицію створення живого ланцюга, яка датується 1990 роком та символізує єдність української нації. В Посольстві України сьогодні також буде відзначено цю подію. Хочу привітати українців в Болгарії з цим визначальним святом, побажати їм міцного здоров’я, щоб вони ніколи не втрачали зв’язок зі своєю Батьківщиною і Посольством. Ми з ними успішно і плідно працюємо. Нехай будуть живі й здорові наші співвітчизники в Болгарії!

Інтернет-видання «Факти» ,

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux