• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • Български
Українці у Болгарії
Опубліковано 27 грудня 2022 року о 12:07

Громада в Болгарії

Переселення українців до Болгарії розпочалося на початку XIX століття. За даними останнього перепису населення 2011 р. у Болгарії проживало 1,79 тис. етнічних українців. Місця проживання: Софія, Варна, Бургас, Пловдів, Плевен, Добрич.

У 2013 р. у Болгарії зареєстровано єдину загальноболгарську громадську організацію "Спілка українських організацій Болгарії "Мати Україна" (СУОБ), головою якої є О.Коцева. До Спілки входять такі громадські організації в Болгарії: Фундація «Мати-Україна» (м. Софія), "Діаспора-Україна" (м.Бургас), "Українсько-болгарське товариство "Пловдів" (м.Пловдів).

У м. Варна діють громадські організації «Співдружність Українців у Болгарії Українська Діаспора» та «Співдружність Українців у Болгарії Український Дім».

Забезпечення прав і інтересів української та інших меншин в Болгарії визначається Рамковою конвенцією захисту національних меншин, до якої Болгарія приєдналася у 1999 р. Законодавство Болгарії не передбачає утворення самоврядування національних меншин, що позбавляє українську громаду можливості не лише користуватися певними преференціями з боку держави, але й претендувати на державне фінансування своєї діяльності.

ЗМІ української громади

Одним з двох україномовних видань у Болгарії є сайт «Украински вести/Болгарські вісті» (перша назва - «Украйна прес») http://www.ukrpressbg.com, який з'явився в Iнтернеті в червні 1998 р. Він є приватним проєктом, хоча і вважається трибуною української діаспори в Болгарії. Головний редактор – Василь Жуківський.

Ще одним україномовним ресурсом, який почав свою роботу у 2017 р., є сайт www.ukr.bg. Це новинна платформа, де окрім публікацій про ключові події в Україні та Болгарії, подається актуальна інформація про м. Бургас та Бургаську область.

Навчальні та культурні осередки українців

Українська недільна школа м. Софія була створена при фундації «Мати Україна» в 2002 р. Перше заняття відбулося 14 листопада 2002 р. За інформацією журналіста В.Жуківського, після 1944 р. в Болгарії така школа була створена вперше. Втім, з огляду на відсутність фінансування та необхідної кількості учнів діяльність недільної школи була припинена.

У 2017 р. було започатковано діяльність Українського дитячого клубу м. Софія.

У Софійському університеті ім. Климента Охридського на філологічному факультеті функціонує відділення україністики.

Війна росії проти України 

Внаслідок повномасштабного вторгнення росії в Україну 24 лютого 2022 року на територію Болгарії в’їхало понад 450 000 громадян України, тимчасовий захист отримали понад 121 000 українців, залишилися на території Болгарії - понад 87 000 українців (інформація станом на липень 2022 року).

Громадяни України, які отримали тимчасовий захист у Болгарії, мають право на працю та професійне навчання, освіту, соціальну допомогу, медичну допомогу, допомогу з житлом. Більш детальну інформацію можна знайти на урядовому порталі «Болгарія для України» - https://ukraine.gov.bg/ua/.

Українська громада в Болгарії активно допомагає як у питанні надсилання гуманітарної допомоги в Україну, так і допомозі тимчасовим переселенцям з України, які вимушено опинилися на території Болгарії. При організаціях СУОБ «Мати Україна» у Софії (https://www.facebook.com/MatiUkraine) та «Співдружності Українців у Болгарії Український Дім» у Варні створено волонтерські центри (https://cutt.ly/ILZtvX1).

Корисні групи у мережі Фейсбук

Допомога українським біженцям в Болгарії/Помощ за украинските бежанци - https://www.facebook.com/groups/338927668246444

Українці Болгарії - Украинци в България - Ukrainians in Bulgaria - https://www.facebook.com/groups/311986819925/?hoisted_section_header_type=recently_seen&multi_permalinks=10159116127434926

Освіта та дозвілля українських дітей-біженців/Образование- свободно време - https://www.facebook.com/groups/1018257459041462

 

 

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux