• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • Български
Українці у Болгарії
Опубліковано 15 квітня 2020 року о 11:53

Громада в Болгарії

Переселення українців до Болгарії розпочалося на початку XIX століття. За даними останнього перепису населення 2011 р. у Болгарії проживає 1,79 тис. етнічних українців. Українці є новою етнічною складовою у структурі болгарського суспільства. Місця проживання: Софія, Варна, Бургас, Пловдів, Плевен, Добрич.

В Болгарії зареєстровано єдину загальноболгарську громадську організацію "Спілка українських організацій Болгарії "Мати Україна" (СУОБ), головою якої є О.Коцева. До Спілки входять такі громадські організації в Болгарії: Фундація «Мати-Україна» (м. Софія), "Діаспора-Україна" (м.Бургас), "Українсько-болгарське товариство "Пловдів" (м.Пловдів). У м.Варна діє громадська організація «Співдружність Українців у Болгарії Українська Діаспора».

У Софійському університеті ім. Климента Охридського на філологічному факультеті функціонує відділення україністики. Ведеться робота щодо відновлення роботи Української недільної школи при Посольстві України в РБ.

Забезпечення прав і інтересів української та інших меншин в Болгарії визначається Рамковою конвенцією захисту національних меншин, до якої Болгарія приєдналася у 1999 р. Законодавство Болгарії не передбачає утворення самоврядування національних меншин, що позбавляє українську громаду можливості не лише користуватися певними преференціями з боку держави, але й претендувати на державне фінансування своєї діяльності.

З 1998 р. приватним видавцем В.Жуківським випускається єдине інтернет-видання українською і болгарською мовами «Болгарсько-українські вісті».

Більшість українців в Болгарії є православними християнами. 

Українські організації

 • Болгарсько-українська фундація «Мати-Україна», м.Софія. Рік заснування - 2000 р. Голова - Олена Коцева. Адреса: м.Софія, вул.«Владайска», 44, тел. (+359) 887601072; E-mail: olenasof@gmail.com;
 • Спілка українських організацій Болгарії (СУОБ) "Мати Україна", м.Софія. Рік заснування - 2013 р. Голова - Олена Коцева.  Адреса: м.Софія, бульв. "Слівніца" № 141-143, тел. (+359) 887601072; E-mail: olenasof@gmail.com;
 • Товариство «Діаспора-Україна», м.Бургас. Рік заснування - 2005 р. Адреса: м.Бургас-8000, жк Възраждане, бл.10, вх.3, ет.4, тел.(+359 56) 31864, (+359) 0888009990; E-mail: gorban@abv.bg
 • Українсько-болгарська асоціація «Пловдів». Рік заснування - 2012 р. Голова - Мар’яна Імреорова. Адреса: м.Пловдів, вул.Цар Калоян, 8. (+359) 32 655 311, E-mail: office@conculukr-plovdiv.bg;
 • Українсько-болгарське товариство "Черноморіє". Рік заснування - 2004 р. Голова - Наталія Голуб. Адреса: м.Варна, вул. "Пірот", № 8А, пов.3. (+359) 052616087, + (359) 899920500. ngolub@abv.bg
 • «Співдружність Українців у Болгарії Українська Діаспора», м.Варна та Варненська область. Рік заснування – 2014 р. Голова – Євгенія Волкова. Адреса: 9000, Варненська область, м.Варна, вул. Детеліна 4Б, пов.1, тел. +359893667669,  E-mail: ukrvarna@abv.bg, www.ukrvarna.com

Навчальні та культурні осередки українців

Українська недільна школа м.Софія була створена при фундації «Мати Україна» в 2002 р. Перше заняття відбулося 14 листопада 2002 р. За інформацією журналіста В.Жуківського, після 1944 р. в Болгарії така школа створена вперше. Наразі діяльність недільної школи тимчасово припинено з огляду на відсутність необхідної кількості учнів.

У 2017 р. було започатковано діяльність Українського дитячого клубу м.Софія. У м.Варна створено вокально-танцювальну студію «Смаколики» для дітей молодшого та середнього шкільного віку.


ЗМІ української громади

Одним з двох україномовних видань у Болгарії є сайт «Украински вести / Болгарські вісті« (перша назва - «Украйна прес»), який з'явився в Iнтернеті в червні 1998 р. Він є приватним проєктом, хоча і вважається трибуною української діаспори в Болгарії. Головним завданням «Украински вести / Болгарські вісті» мають те, щоб українці та болгари більше знали один про одного. Завдяки сайту, поширюються новини, коментарі, інтерв'ю, подаються матеріали з історії України та з історії Болгарії, накопичується база даних про лідерів України та Болгарії, поширюється бізнесова інформація. Також читачі мають змогу ознайомитися з матеріалами, які надсилають українські організації у світі, зокрема, Світовий конгрес Українців та Європейський конгрес українців. На сайті є адреси всіх офіційно зареєстрованих українських організацій у Болгарії, баннери українських Iнтернет-видань української діаспори, Посольства України в Болгарії, а також баннери органів влади України та Болгарії – Президента, Парламенту, Уряду, Міністерства закордонних справ.

Головним редактором сайту «Украински вести / Болгарські вісті» є Василь Жуківський, який народився на Буковині. В.Жуківський навчався на факультеті журналістики Львівського університету ім. Iвана Франка, але закінчив журфак Софійського університету ім. Св.Клімента Охридського. У Болгарії мешкає з 1978 р. Працював у агенції «Софія-Прес», у 90-ті роки був власним кореспондентом «Голосу України», агенції УНIАН та «Всеукраинских ведомостей-ВВ». З 1990 р. співпрацює з болгарськими мас-медіа. У серпні 1994 р. розпочав видавати власну щомісячну газету «Украйна прес» (останній номер був опублікований у березні 2001 р.).
«Украински вести / Болгарські вісті» виходять у світ винятково на ентузіазмі.

Адреса сайту в Інтернеті: http://www.ukrpressbg.com

Контакти: ukrainetz@abv.bg;

тел. +359 887608550

Ще одним україномовним ресурсом, який почав свою роботу з  2017 р., є сайт «Ukr.bg». Це новинна платформа. Окрім публікацій про ключові події в Україні та Болгарії подається блок актуальної інформації про м. Бургас та Бургаську область.

Адреса сайту в Інтернеті: www.ukr.bg

Починаючи з 2016 року в соціальній мережі Фейсбук створюються групи та сторінки українських товариств («Українці в Болгарії», «Українці в Софії», «Українці м. Варна та  Варненської області», «Українці м. Пловдив», СУОБ «Мати Україна»), завдяки яким значно покращилися можливості комунікації між осередками в Софії та регіонах, взаємний обмін інформацією про найважливіші події громадського, культурного, освітнього життя громади.

 

 

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux