Посольство України в Республіці Болгарія

, Київ 22:46

Культурно-гуманітарне співробітництво між Україною та Болгарією

Співробітництво між Україною та Республікою Болгарія в культурно-гуманітарній сфері традиційно є важливою складовою відносин між двома країнами. Пріоритетними напрямами в цій області є проведення спільних культурних заходів; забезпечення участі українських представників у виставках, концертах і фестивалях, що організовуються на території Болгарії та України; встановлення і розвиток зв’язків між навчальними закладами двох країн, у тому числі на регіональному рівні; активізація наукового обміну між викладачами та студентами; організація і проведення конференцій та семінарів за участю представників обох країн; підписання нових угод між вузами; проведення заходів з відзначення видатних дат в історії та культурі українського народу; організація заходів, спрямованих на задоволення потреб представників української діаспори в РБ тощо.

В контексті виконання домовленостей між Міністерством освіти і науки України та Міністерством освіти і науки РБ в Софійському університеті ім. Св. Климента Охридського функціонує відділення україністики.

Серед головних подій в культурно-гуманітарній сфері протягом 2015-2016 р. слід відзначити проведення в Болгарії Тижня сучасного українського кіно, який стартував демонстрацією нової науково-документальної стрічки „Шевченко.Експедиція”, яка відкрила для болгарських глядачів невідомі сторінки з життя генія українського народу, під час його перебування у складі експедиції в Аральському морі. За підтримки Почесного консульства України в м.Русе, 7-8 травня 2015р. Тиждень сучасного українського кіно пройшов й в цьому дунайському місті.

На особливу увагу заслуговує презентація в актовій залі БАН двомовного нового видання «Кобзаря» (видано з ініціативи Посольства у 2014 році українською і болгарською мовами за сприяння Інституту літератури НАНУ ім.Т.Г.Шевченка). В рамках заходу відбувся благодійний продаж збірки, кошти з якого були направлені на допомогу українським військовослужбовцям в зоні АТО.

Важливого значення у розвитку українсько-болгарських відносин у сфері культури мала офіційна церемонія передачі незаконно вивезених українських ікон “Святої Варвари” і “Собору Святих” Міністром культури РБ В.Рашидовим Міністру закордонних справ України П.А.Клімкіну під час його візиту до Болгарії 15-16 лютого 2015р.

В контексті проведення заходів з вшанування пам’яті Героїв Небесної Сотні та річниці Майдану, з ініціативи Посольства та інформаційного агентства «Україна сьогодні», а також за сприяння Почесного консульства України та в м.Пловдів18 лютого 2015р. в кінотеатрі «Одеон» (м.Софія) відбулася презентація документального фільму «Сильніше ніж зброя» творчого об’єднання «BABYLON’13».

З 5 до 15 березня 2015р. в Болгарії проходив 19-й Міжнародний кінофестиваль «Софія фільм фест», почесним членом журі якого було оголошено українського режисера О.Сенцова. В рамках фестивалю відбулася презентація стрічки «Плем’я» українського режисера М.Слабошпицького та було привернуто увагу до заарештованого в травні 2014 р.  на тимчасово окупованій  Росією території АРК українського режисера О.Сенцова.

11 травня 2015р. в Центральному державному архіві відбулося відкриття фотовиставки «Україна у Другій світовій війні».(фото надані «Укрінформом» та Меморіальним комплексом «Національний музей історії Великої Вітчизняної війни 1941-1945 років».

Високу оцінку болгарської громадськості отримало проведення з ініціативи Посольства творчого вечора відомого українського кобзаря, співака, лауреата премії ім.Тараса Шевченка Василя Нечепи. Представники болгарських культурних кіл, української діаспори, а також співробітники Посольства мали можливість прослухати концерт народного артиста України на традиційному українському музичному інструменті - кобзі.

29 лютого 2016 р. З нагоди 145-ї річниці з дня народження видатної української поетеси Лесі Українки в Болгарії відбулася церемонія покладанні квітів до меморіального каменю, встановленому в пам’ять про її перебування на лікуванні в с.Владая (неподалік Софії). Поет-перекладач поезії Димитр Христов та учні Української недільної школи декламували вірші Лесі України поетеси української і болгарської мовами.

10 квітня в Софії відбувся благодійний футбольний турнір «Ліга послів - 2016», організований Асоціацією ООН в Болгарії. Участь в змаганнях взяли представники дипломатичних місій, акредитованих в Болгарії, та неурядових організацій. Українську команду представляли співробітники Посольства та діаспори. За результатами трьох матчів, українська команда здобула 3 місце, а 13 річний українець, який забив 3 гола в одному матчі, став кращим бомбардиром турніру. Кошти, отримані від турніру, будуть використані з метою відкриття «Школи прав людини» для дітей та молоді.  

З нагоди 30-х роковин Чорнобильської катастрофи 28 квітня ц.р. в Болгарській академії наук відбувся «круглий стіл» «30 років після аварії на Чорнобильський АЕС: виклики, наслідки та уроки». У заході взяли участь Президент БАН С.Воденічаров, Директор Інституту ядерних досліджень та енергетики при БАН Д.Тонев, директор державної установи «Інститут геохімії навколишнього середовища НАН України» Г.Лисиченко, науковці і експерти, представники української діаспори, мас-медіа. Цього ж дня у виставковій залі Болгарської академії наук відбулось урочисте відкриття виставки картин художника Романа Гуманюка «Вогні Прип'яті або тіні Чорнобиля».

19 травня 2016 р. з нагоди відзначення Дня української вишиванки в Софії було покладено квіти до пам’ятника Т.Г.Шевченку. Захід відбувся з ініціативи Посольства та Спілки українських організацій в Болгарії «Мати Україна». Представники української та болгарської громади, співробітники Посольства, одягнуті в українські вишиванки, декламували твори генія українського народу Т.Г.Шевченка, а також співали українські народні пісні.

30 червня 2016 р. в рамках офіційного візиту до Болгарії Президент Петро Порошенко та Президент Республіки Болгарія Росен Плевнелієв взяли участь в урочистому відкритті пам’ятника Тарасу Шевченку у Софії. Під час церемонії відкриття Глава Української держави зазначив, що для кожного українця Тарас Шевченко – це духовний орієнтир нації, невід’ємний компонент її свідомості. «Шевченкове слово об’єднує українську націю по всьому світу, є невичерпним джерелом нашої енергії, нашої національної ідеї», - сказав Президент. Президент подякував Президенту Болгарії та мерії міста Софія, які підтримали й всіляко сприяли реалізації цього важливого проекту. Образ молодого Кобзаря у бронзі увічнив київський скульптор Ігор Гречаник.